שחיקה של מפרק הברך

מהו מפרק הברך?

מפרק הברך הינו המפרק שבין עצם הירך ובין עצם השוק. את העצם במשטח המפרקי מחסה סחוס. בתמונה הראשונה ניתן לראות את מפרק הברך התקין. הסחוס במודל זה צבוע בכחול. ניתן לראות כי הסחוס שלם ותקין. בין הסחוסים נמצאים המניסקוסים המהווים סוג של בולם זעזועים עבור הברך.

כיצד מתחילה מחלה שחיקתית?

מחלה שחיקתית של הברך הינה מחלה עם גורמים רבים. אופי הכאב בשחיקה של הברך הוא כאב לסרוגין שבא והולך בגלים. אורך התקפי הכאבים משתנה והגורמים לו עשוים להיות רבים, כגון תנוחה לא נכונה במנוחה, או חבלה קטנה לברך. בשלב הראשון של המחלה לרוב נפגע הסחוס בחלק הפנימי של מפרק הברך. בשלב זה עיקר הטיפול מתבצע עם תרופות נוגדות דלקת ופיזיותרפיה – חיזוק השרירים סביב הברך.

איך מתבטאת שחיקה של מפרק הברך?

בשלב השני של המחלה נפגע הסחוס בכל הברך ועוצמת הכאב ומשכה של כל תקופת כאבים מתארכת. בשלב זה עיקר הטיפול הוא על ידי הזרקות לברך. קיימים מספר סוגים של הזרקות. קיימת הזרקת סטרואידים לברך, שמפחיתה את התהליך הדלקתי בהתקף כאבים. קיימת הזרקת חומצה היאלורונית (כרבולת) המשמשת כמעין חומר סיכה לברך. יעילות הזריקות הינה בעיקר בהפחתת כאבים. לא הודגם הבדל בין הזריקות השונות.

מתי כדאי לשקול ניתוח החלפת ברך?
בשלב המתקדם של המחלה, קיימת פגיעה נרחבת בסחוס של הברך. בנוסף, נוצרת צמיחה של זיזי עצם תגובתיים סביב המפרק. בשלב זה קיימת פגיעה משמעותית באיכות החיים של המטופל. המטופל מרגיש כאבים ונמנע מפעילויות המצריכות כל מאמץ. על מטופלים הסובלים מפגיעה משמעותית באיכות החיים שלהם, לשקול ניתוח החלפת ברך.

מטופלים הסובלים משחיקה של מפרק הברך ומעונינים להבין את מחלתם ולשמוע עוד על ניתוח החלפת ברך מוזמנים למרפאתי.

ניתן לתאם תור בטלפון: 03-7578562.