החלפת ירך קדמית

פרופ' אמיר הרמן

מומחה לכירורגיה אורטופדית.
מבצע ניתוחי החלפת ברך בסיוע רובוט וניתוחי החלפת ירך בגישה קדמית.

יצירת קשר

ניתן להשאיר פרטים, ונחזור אליכם לקביעת תור

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית

מפרק הירך הינו המפרק המחבר בין עצם האגן לבין הירך. הוא ממוקם במרכז המפשעה. מפרק זה בנוי בצורה של עלי ומכתש. ראש הירך הינו מבנה כדורי ומשמש כעלי והחלק של האגן הינו חצי כדור המשמש כמכתש. אופי זה של המפרק מאפשר מגוון תנועות רחב ביותר במפרק – כיפוף, יישור, סיבוב פנימי וסיבוב חצוני ועוד. למעשה מפרק הירך הוא המפרק המחבר בין מרכז הגוף והרגלים ומגוון התנועות בו חשוב להליכה, ריצה ופעולות יומיומיות רבות.

מהו ניתוח החלפת ירך?

ניתוח החלפת ירך הינו ניתוח שבו מוצאים מרכיבי המפרק – ראש הירך (העלי) וחלק המפרק של האגן (המכתש) – ומחליפים אותם במרכיבים מלאכותיים. מרכיבים אלו מהווים את החיבור בין עצם הירך ועצם האגן. החלפה זו תוך פגיעה מינימאלית בשרירים סביב המפרק מקנה טוח תנועות תקין ותפקוד ללא כאבים לאחר הניתוח. מטרת הניתוח היא לאפשר תפקוד מלא ללא כאבים ולשפר את איכות החיים של מטופלים עם שחיקה במפרק הירך.
מפרק ירך

למי מיועד ניתוח החלפת ירך?

ניתוח החלפת מפרק הירך מיועד למטופלים הסובלים משחיקה במפרק הירך ומיצו את הטיפולים השמרניים במחלתם. שחיקה במפרק הירך יכולה להוביל לכאבים כרוניים במפרק והגבלה משמעותית בתנועת המפרק. הגבלות אלו מובילות לירידה תפקודית וירידה באיכות החיים של מטופלים הסובלים משחיקה של מפרק הירך. כאשר מוצו אפשרויות הטיפול השמרניות בשחיקה של המפרק והמטופל סובל מכאבים וירידה מאיכות החיים זהו השלב לשקול ניתוח החלפת מפרק ירך.
שחיקת ירך

כיצד מבוצע ניתוח החלפת ירך?

אני מבצע ניתוח החלפת ירך בגישה קדמית. בגישה זו, לא מתבצע חיתוך של השרירים, והגישה למפרק מתבצעת תוך הסטה של השרירים לצדדים. גישה זו מתאפיינת בזמן החלמה קצר יותר וכאבים פחותים בשלב הראשוני לאחר הניתוח. בנוסף, הסיכוי לפריקות לאחר ניתוח נמוך יותר. היתרון המשמעותי ביותר הקיים בגישה הקדמית הוא היכולת להעריך באופן ישיר את אורך הרגלים במהלך הניתוח. יכולת זו מאפשרת למנתח להגיב להבדלים באורך רגלים באופן מיידי תוך כדי הניתוח על מנת להקנות למנותחים אורך רגלים שווה בסיומו. במהלך ניתוח החלפת מפרק הירך מבוצעת הכנה של עצם האגן ומותאמת כוסית חיצונית עשויה טיטניום המוחזקת בשלב ראשון באמצעות לחץ. לאחר מספר חודשים צומחת העצם לתוך חריצים בכוסית. בנוסף, לכוסית החיצונית מותאמת כוסית פנימית העשויה פלסטיק מיוחד עמיד כנגד שחיקה. עצם הירך מנוסרת בגובה צואר הירך ומבוצעת הכנה של מפרק הירך השחוק לצורך התאמת משתל הירך. גם כאן ההתאמה הראשונית היא על ידי לחץ של המשתל לעצם ולאחר מספר חודשים צמיחה של העצם לתוך המשתל.

מהי ההחלמה לאחר ניתוח החלפת ירך?

בעקבות העובדה שלא נחתכים שרירים במהלך ניתוח החלפת ירך בגישה הקדמית ההחלמה מהניתוח קלה יותר. יום לאחר הניתוח אני מקפיד להוריד את המטופלים שלי מהמיטה וללכת איתם את ההליכה הראשונה לאחר הניתוח. אני חושב שהנוכחות שלי והתמיכה שלי מסייעת מאוד למטופלים ומרגיעה אותם בצעדים הראשונים לאחר הניתוח. לאחר מכן מבוצע תרגול פיזיותרפיה של עליה וירידה במדרגות, שימוש בנוחיות באופן עצמאי והליכה עם הליכון ברחבי המחלקה. הרוב המוחלט של המטופלים שלי משתחררים הביתה יום לאחר הניתוח. מחקרים מראים כי שחרור לשיקום ביתי ופיזיותרפיה ביתית מפחיתים אישפוזים חוזרים, מפחיתים סיבוכים וטובים למטופלים. המשך הפיזיותרפיה נעשה בבית המטופלים והם מקבלים מענה מקופות החולים. את התרופות לאחר הניתוח המטופלים רוכשים טרם הניתוח. ניתוח החלפת ירך בגישה קדמית הינו יציב מאוד ולא מצריך הכנת הבית באופן מיוחד. 

לאחר הניתוח אני מקפיד לתת למטופלים שלי מגוון רחב של תרופות נוגדות כאבים. טיפול מולטימודאלי זה הוכח כיעיל יותר בטיפול בכאבים ובהחשת ההחלמה מהניתוח. כל תרופה מפחיתה את הכאבים במנגנון שונה, ומתן מספר תרופות מאפשר להוריד את המינון של כל תרופה בפני עצמה. מטופלים רבים אף לא משתמשים בכל
התרופות שניתנות להם. כשבועיים לאחר הניתוח רוב המנותחים כבר אינם צריכים להסתייע בהליכון ונעזרים במקל הליכה בלבד. מנותחים רבים חוזרים לשגרת חייהם כחודשיים עד שלושה חודשים לאחר הניתוח ולעיתים אף קודם לכן.

פרופסור הרמן עובד עם הביטוחים הבאים:

יצירת קשר

ניתן להשאיר פרטים, ונחזור אליכם לקביעת תור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​