ניתוח החלפת ברך קינמטית - העתיד כבר כאן

מפרק הברך הינו מפרק חשוב ביותר בגופנו. הוא מחבר בין עצם הירך לעצם השוק ומהווה את המפרק המרכזי ברגלים. מפרק הברך בנוי כמפרק ציר בעל תנועה עיקרית של כיפוף ויישור. יישור מלא ונעילת הברך הכרחיים לעמידה יציבה. תנועת הברך היא המאפשרת לנו לצעוד, לרוץ, לרקוד ולהתקדם בחיים. אם תנועה היא חיים אז הברך היא המנוע של החיים והיציבות בחיים.

מפרק הברך הינו מפרק מורכב ביותר, למרות העובדה שהתנועה בו היא בציר אחד – כיפוף ויישור יש בו ארבע רצועות שונות השומרות על יציבות המפרק בעת תנועה. יש בו בולמי זעזועים בצורת המניסקוסים של הברך, ומעניין לציין כי המפרק איננו מקביל לקרקע והוא בנוי באופן טבעי באלכסון של 3 מעלות. נקודה זו חשובה ביותר והיא מהווה את הבסיס לניתוח החלפת ברך בשיטה קינמטית.

יש המתארים את הכאבים עקב שחיקה של הברך בדומה לכאב שיניים – כאב קבוע שנוכח כל הזמן. המטופלים סובלים מירידה באיכות חייהם, נמנעים מלצאת מביתם ונהנים פחות מחיי החברה והמשפחה יחסית לבני גילם ללא שחיקה. חשוב להבין שמחלת שחיקה של הברך הינה מחלה קשה הגורמת לנכות משמעותית לסובלים ממנה. ניתן לחלק את הטיפולים בשחיקה של הברך לטיפול שמרני שאיננו כולל ניתוח וטיפול בניתוח.

החלפת ברך הינו ניתוח שמחליף את המשטחים המפרקיים של הירך והשוק המהווים את מפרק הברך. בכך שמבוצעת החלפת המשטחים המפרקיים למעשה אנו מסירים את המחלה. מטרת ניתוח החלפת מפרק הברך היא להעניק למטופל שיפור באיכות החיים על ידי הפחתה בכאבים ושיפור בתפקוד הברך. דבר זה נעשה על ידי החלפת מפרק הברך השחוק במפרק מלאכותי. בניתוח החלפת הברך מבוצע חתך קדמי מעל הברך.

הפיקה מוסטת לצד החיצוני של הברך. הרצועה הקדמית הצולבת מוסרת מהברך על מנת לאפשר חשיפה טובה של עצם השוק. לאחר מכן מנוסרות עצמות הירך והשוק ומוסרים המשטחים המפרקיים של עצמות אלו. באופן מסורתי ניסור העצמות נעשה כך שהמשטח המפרקי מקביל לקרקע. במקום מותאמים מרכיבי משתל מלאכותיים שמחליפים את המשטחים המפרקיים של הירך והשוק.

צפו בסרטון כדי לראות הדגמה של הניתוח:

כפי שציינתי קודם לכן, המבנה הטבעי של מפרק הברך איננו מקביל לקרקע אלא בנוי באלכסון של 3 מעלות. באופן מסורתי ניתוח החלפת הברך נעשה ע”י חיתוך העצמות המרכיבות את הברך במקביל לקרקע. אך מכיוון שזה איננו המבנה הטבעי של הברך, טכניקה זו מצריכה שחרור ואיזון של רקמות רכות סביב הברך. חיתוך זה עשוי להיות כרוך בכאבים לאחר הניתוח. החלפת ברך קינמטית היא טכניקה ניתוחית חדשה ששואפת לשחזר את ציר התנועה הטבעי של הברך.

 בהחלפת ברך קינמטית חיתוכי העצם נעשים במקביל למשטח המפרקי המקורי של הברך של המטופל הספציפי. הניסור נעשה באלכסון של 3 מעלות, 3.5 מעלות או 4 מעלות – בהתאם למבנה של כל מטופל ומטופל.  טכניקה זו מבטיחה התאמה טובה יותר של מנח המשתל למבנה האישי של הברך בכל מטופל. מכיוון שהמנח של הברך המלאכותית טבעי יותר לברך אין צורך בשחרור רקמות רכות סביב הברך.

מכיוון שמנח משתל הברך הינו טבעי יותר בניתוח החלפת ברך קינמטית, התנועה של הברך לאחר החלפת הברך טבעית. המטופלים סובלים פחות כאבים לאחר הניתוח. עקב כך יש ירידה בצריכת משככי כאבים לאחר הניתוח וההחלמה מהניתוח הינה קלה ומהירה יחסית. המנותחים מרוצים מהניתוח גם לאורך זמן. בנוסף, המשתלים מחזיקים מעמד זמן רב יותר ללא צורך בניתוח נוסף . אין ספק שהחלפת ברך קינמטית הינה התקדמות משמעותית בתחום החלפות המפרקים.

בבוקר של היום לאחר הניתוח אני מגיע לסייע למנותח לרדת מהמיטה ולעשות את צעדיו הראשונים עם הברך החדשה. אני מוצא שאלו הם רגעים משמעותיים ביותר הן למטופל והן עבורי כמנתח.

הביטחון שמשרה נוכחותי מאפשרת למטופלים להגבר על הקשיים ולצעוד מספר שעות לאחר הניתוח. לאחר מכן מגיע פיזיותרפיסט המחלקה ומתרגל עם המטופלים הליכה עם הליכון, עליה וירידה במדרגות ועצמאות בסיסית בבית.

טרם הניתוח המטופל מצטייד במספר תרופות נוגדות כאבים. שילוב תרופתי זה מאפשר לעצור את מסלול הכאב במספר נקודות לאורך המסלול ולהפחית את המינון של כל תרופה ותרופה. מחקרים מראים כי טיפול משולב במספר תרופות יעיל יותר בשיפור ההחלמה מניתוח החלפת ברך. יום לאחר הניתוח המטופלים משתחררים לביתם. אין ספק, ומחקרים רבים מראים זאת, כי השחרור להמשך החלמה בבית מפחיתה סיבוכים לאחר הניתוח. לכל אורך תהליך ההחלמה אני מקפיד להיות זמין עבור המטופלים.

ניתוח החלפת ברך הינו ניתוח מצוין, הטכניקות הניתוחיות החדשות והמשתלים החדשים מאפשרים שיקום מהיר והחלמה מהירה עם מעט כאבים. זהו ניתוח שמשנה באופן משמעותי את איכות חיי המנותחים, מפחית את הכאבים ומשפר את תפקוד הברך.

מטופלים המעונינים לשקול ניתוח החלפת ברך מוזמנים למרפאתי.
ניתן לתאם תור בטלפון 03-7578562

about5