החלפת ברך באמצעות רובוט 

פרופ' אמיר הרמן

מומחה לכירורגיה אורטופדית.
מבצע ניתוחי החלפת ברך בסיוע רובוט וניתוחי החלפת ירך בגישה קדמית.

יצירת קשר

ניתן להשאיר פרטים, ונחזור אליכם לקביעת תור

מטופלים ממליצים

לאחר הניתוח חשובה התמיכה המתמשכת, הרגשית והרפואית, המתבטאת בזמינות שלי כרופא ומנתח לכל מטופל

מטופלים מספרים

23 קטעי וידאו

החלפת ברך באמצעות רובוט

החלפת ברך עם רובוט זוהי החלפת ברך בה המנתח מסתייע במחשב ורובוט בכדי להגביר את רמת הדיוק בניתוח החלפת הברך. 

ניתוח להחלפת ברך בעזרת זרוע רובוטית הוא המוצא האחרון לכאבים בברכיים. נהוג לפנות לפתרון זה רק לאחר שמוצו שיטות הטיפול השמרניות לרבות פיזיותרפיה לשיפור טווחי התנועה וחיזוק השרירים והזרקות שונות לטיפול בדלקת.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

תלת מימד מפרק ירך

כיצד מכיר המחשב של הרובוט את מבנה הברך של המנותח?

המנתח מחזיק מכשיר יד עם חיישנים שאותן רואות עיני הרובוט. המנתח מעביר את המכשיר על המשטח המפרקי וככה הוא ממפה את המשטח המפרקי של הברך. למעשה המנתח כמו צובע את המשטח של הברך. כך מערכת המחשב מזהה את המשטח המפרקי ויודעת כיצד כל ברך בנויה. המערכת בונה מודל תלת מימדי ממוחשב של הברך השחוקה תוך כדי ניתוח.

תלת מימד מפרק ירך

איך יודע המחשב של הרובוט איך יש לבצע את החיתוכים בברך?

בשלב זה המערכת מציגה בפני המנתח אפשרות ראשונית של הצבת המפרק התותב. כאן יש למנתח שליטה מלאה על תכנון הניתוח. מיקום המשתל ניתן לשינוי. הזוית שבה המשתל מונח – סיבוב המשתל פנימה או החוצה, סיבוב קדימה או לאחור תשנה את המנח של הרגל ואת הצורה שבה הברך נעה. ניתן לראות בתמונה הזו את המסך של תכנון הניתוח. באמצעות הטכנולוגיה אנו יכולים למפות את הברך תוך כדי הניתוח, ובזמן אמת נוצר מודל תלת מימדי ממוחשב של הברך שמאפשר לנו לדעת איך הברך תתנהג לאחר הניתוח ולהגיב בהתאם ולשנות את תכנון הניתוח על מנת לאפשר את התוצאה הטובה ביותר עבור המטופל.

תלת מימד מפרק ירך

כיצד מתבצע הניתוח והחיתוך של הברך בהחלפת ברך באמצעות רובוט?

בשלב הבא המנתח מחזיק מכשיר שמסתובב ולמעשה משייף את העצם עד להסרת העצם השחוקה. בזכות הסנסורים והעיניים של המערכת המחשב יודע איפה נמצא מכשיר היד של המנתח וכמה עצם עליו לשייף. על פי מסך המחשב המנתח רואה כמה ואיפה עליו לשייף והמחשב לא מאפשר לו לחרוג. זו למעשה מפה טופוגרפית של הברך שכל צבע מייצג עומק אחר שעל המנתח לשייף.
האיזור של הברך שצבוע בצבע סגול או ירוק אלו איזורים שעל המנתח לשייף עוד. האיזור שצבוע לבן הוא איזור שכבר שויף ואין צורך לגעת בו בנוסף. ככה למעשה המנתח יודע היכן הוא צריך עוד לשייף. בזכות העובדה שהמחשב קורא את המיקום מכשיר היד, המחשב למעשה מפעיל את השיוף והסרת העצם השחוקה. המחשב לא מאפשר למנתח להסיר עצם שצריכה להישאר. המחשב למעשה מגן על המנתח ועל המנותח.

פרופ' אמיר הרמן

מה ההיתרונות של ניתוח החלפת ברך בסיוע רובוט?

ניתוח החלפת ברך בסיוע רובוט מאפשר למנתח לתכנן את הניתוח תוך התיחסות למצב הברך האמיתי על ידי מיפוי הברך. נוצר תוך כדי הניתוח מודל תלת מימדי ממוחשב של הברך שמאפשר לנו לבדוק תוך כדי הניתוח כיצד כדאי לבצע את הניתוח. המשתל ממוקם בתוך המודל התלת מימדי הממוחשב של הברך וניתן לדעת מראש כיצד הברך תתנהג לאחר הניתוח, מידע זה כולל את טוח התנועה, יציבות הברך והזוית של הברך.
בניתוח החלפת ברך המטרה היא להשתיל את הברך התותבת במיקום טבעי ככל האפשר על מנת שתחליף את המשטחים המפרקיים של המטופל. דבר יצריך פחות פגיעה של הרקמה הרכה מסביב לברך. אנו יודעים כי הדבר מאפשר למטופל החלמה מהירה יותר עם שביעות רצות גבוהה יותר בטוח הארוך. הרובוט, מסייע למנתח לדייק בניתוח החלפת ברך.

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

פרופסור הרמן עובד עם הביטוחים הבאים:

יצירת קשר

ניתן להשאיר פרטים, ונחזור אליכם לקביעת תור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​