שחיקה של מפרק הירך

מהו מפרק הירך? והיכן הוא ממוקם?

מפרק הירך בנוי כעלי ומכתש. המפרק כולל את עצם הירך ועצם האגן. על מנת להסביר מהי שחיקת ירך מוצגת תמונה של מודל של ירך בריאה. בתמונה זו ניתן לראות את הסחוס התקין (מסומן בחץ). בצילום הרנטגן המרווח בין עצם הירך ובין עצם האגן הוא למעשה הסחוס הבריא במפרק.

מהי שחיקה במפרק הירך?

כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים משחיקת מפרק הירך. הגורמים לשחיקת המפרק מגוונים וכוללים, בין היתר, ניוון של המפרק, דלקת מפרקים, מחלה מולדת או שחיקה הנובעת מטראומה משמעותית. שחיקת מפרק הירך מובילה לכאבים כרוניים במפרק  להגבלה בתנועתיות האזור וכן גם לירידה ניכרת באיכות חייהם של החולים.

כיצד מתבטאת שחיקה במפרק הירך?

בשלב המחלה האמצעי ניתן לראות כי עובי הסחוס נפגע והן בצד של הירך והן באגן. ראש הירך עדין עגול וצילומי הרנטגן מראים לרוב היצרות במפרק. הכאבים נובעים מתהליך דלקתי מקומי עקב המגע והתנועה עצם בעצם. טיפול במחלה בשלב זה עשוי לכלול כמו בשלב המוקדם – טיפול פיזיותרפי לחיזוק השרירים סביב מפרק הירך וטיפול תרופתי בנוגדי דלקת.

מתי כדאי לשקול ניתוח החלפת ירך?

בשלב המחלה המתקדם ניתן לראות את הנזק הנרחב והפגיעה בסחוס הן בראש הירך והן באגן. ניתן לראות איזורים שבהם יש אובדן מוחלט של סחוס מפרקי וקיימת עצם חשופה בחלקו העליון של ראש הירך ובאגן. חלק זה הוא החלק נושא המשקל של המפרק. הפגיעה הסחוסית והעצם החשופה הן אשר גורמות לכאבים הכרוניים וההגבלה בתנועות המפרק. בשלב זה על המטופל לשקול ניתוח החלפת ירך – בהתאם לכאבים, להגבלה בתנועות ולירידה באיכות החיים.

מטופלים הסובלים משחיקה של מפרק הירך ומעונינים להבין את מחלתם ולשמוע עוד על ניתוח החלפת ירך מוזמנים למרפאתי.

ניתן לתאם תור בטלפון: 03-7578562.