בתקשורת

פרופ' אמיר הרמן

פרופ' אמיר הרמן מתראיין בפודקאסט הבריאות של ישראל על שימוש ב- PRP לדחיית ניתוח החלפת מפרק

פרופ' אמיר הרמן

פרופ' אמיר הרמן מתראיין בפודקאסט הבריאות של ישראל על שחיקת ירך ואיך מטפלים בה

פרופ' אמיר הרמן

פרופ' אמיר הרמן מתראיין בפודקאסט הבריאות של ישראל על החלפת ברך רובוטית

פרופ' אמיר הרמן מספר

כל מה שצריך לדעת על ניתוח החלפת ברך מלאה בעזרת רובוט

כל היתרונות בניתוח החלפת ברך חלקית בעזרת רובוט

פרופ' אמיר הרמן מספר

כל היתרונות בניתוח החלפת ברך חלקית בעזרת רובוט

ניתוח החלפת ברך

ניתוח רובוטי להחלפת ברך

שלב אחרי שלב- פרופ' אמיר הרמן בישראל מתבצעים בכל שנה אלפי ניתוחים להחלפת ברך

החלפת ברך קינמטית

ניתוח החלפת ברך קינמטית

כיצד להחליף ברך בגישה הקינמטית מאת פרופסור אמיר הרמן

פרופ' אמיר הרמן בקשת 13

פרופ' אמיר הרמן מספר

כל מה שצריך לדעת על החלפת מפרק ברך בשיטה הרובוטית

פרופ' אמיר הרמן

קבלת החלטה על ניתוח מפרקים

פרופ' אמיר הרמן, מספר מה הם השלבים הטרום ניתוחיים

פרופ' אמיר הרמן - החלפת ירך בגישה קדמית

החלפת ירך בגישה קדמית

פרופ' אמיר הרמן, על הכנה נכונה לניתוח וטכניקות ניתוחיות שונות

החלפת ברך בעזרת רובוט

החלפת ברך בעזרת רובוט

פרופ' אמיר הרמן מספר על החלפת ברך קינמטית בעזרת רובוט

פרופ' אמיר הרמן

השלבים בדרך לניתוח החלפת מפרק הברך

ניתוח להחלפת מפרק

ראיון נוסף של פרופ׳ אמיר הרמן, בתוכנית ״סטטוסקופ״, בו הוא מסביר על תהליך ההחלמה אחרי ניתוח להחלפת מפרק.

שחיקה של סחוס בירך

שחיקת סחוס בברך

ניתוח החלפת ירך

ניתוח החלפת ברך

פרופ' אמיר הרמן – סגן מנהל מחלקת אורטופדיה בבית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד

פרופ' קרסו: כ-10% מהאוכלוסיה הבוגרת בעולם סובלים משחיקה של סחוס הברך או הירך. ניתוח החלפת ברך נמצא כפתרון שמספק הפחתה בכאבים ושיפור באיכות החיים באופן הטוב ביותר בסובלים משחיקה של מתקדמת של הברך. נמצא איתנו כאן פרופסור אמיר הרמן, סגן מנהל מחלקת אורטופדיה בבית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד, בכדי לדבר על החלפת ברך קינמטית באמצעות רובוט. שלום פרופ' הרמן.
פרופ' הרמן: שלום פרופ' קרסו ושלום לצופים בבית. לפני שנדבר על החלפת ברך באמצעות רובוט נדבר על מפרק הברך. זהו המפרק בין השוק לירך. הוא בנוי משני משטחים מפרקיים. זהו מפרק שנועד לשאת את משקל הגוף ולעמוד בעומסים רבים בזמן הליכה ובמיוחד בעת פעילות ספורטיבית. כ-10% מהאוכלוסיה יסבלו משחיקה של הסחוס בברך בדרגה זו או אחרת. הטיפול היעיל ביותר למחלת שחיקה של הברך בדרגת שחיקה גבוהה הוא ניתוח החלפת ברך. הגישה היום היא לבצע החלפת ברך שמכבדת את הרקמת הרכות מסביב לברך תוך שמירה על ציר התנועה הטבעית של הברך. החלפת ברך באמצעות רובוט עוזר לנו להגיע למטרה זו.

פרופר קרסו : אז מהי בעצם החלפת ברך באמצעות רובוט?

פרופ' הרמן: החלפת ברך באמצעות רובוט זוהי החלפת ברך שבה מצמידים חיישנים של אינפרה-אדום שעוזרים למערכת לזהות את הברך דרך מצלמה של אינפרה אדום.

תמונה 1: אנו רואים כאן בתמונה מימין את יחידת המחשב שבה נעזר המנתח תוך כדי ניתוח. זו היחידה שאוגרת את המידע לגבי הברך ומצידה אותו למנתח. הדבר מאפשר למנתח לדעת תוך כדי הניתוח איך הברך תתנהג לאחר הניתוח עוד לפני שבוצע חיתוך ראשון בעצם. משמאל ניתן לראות את המצלמה המבוססת על חיישנים אינפר-אדום. המצלמה הזו היא למעשה העיניים של מערכת המחשב, שבאמצעות מצלמת אינפר-אדום יודעת לזהות את המיקום הברך, בכל מנח במרחב. משמאל על השולחן את המכשיר אותו אוחז המנתח.

פרופ' קרסו : כיצד מכיר המחשב של הרובוט את מבנה הברך של המנותח?

פרופ' הרמן: המנתח מחזיק מכשיר יד עם חיישנים שאותו רואות עיני הרובוט. המנתח מעביר את המכשיר על המשטח המפרקי וככה הוא ממפה את המשטח המפרקי של הברך. למעשה זהו מכשיר היד של המנתח שבו הוא כמו צובע את המשטח של הברך. החיישנים בחלק העליון מציגים למנתח היכן במרחב נמצא מכשיר היד. כך למעשה מערכת המחשב מזהה את המשטח המפרקי ויודעת איך הברך בנויה. המערכת למעשה בונה מודל תלת מימדי ממוחשב של הברך השחוקה תוך כדי ניתוח. תמונה 2 ולאחר מספר שניות תמונה 3 – בתמונות אלו אנו רואים את רכישת המשטח המפרקי על ידי המנתח. האיזור שמערכת המחשב מזהה נמצבע בצהוב וכך יודע המנתח איזה חלק עליו עוד לסמן.
תלת מימד מפרק ירך

פרופ' קרסו: איך יודע המחשב של הרובוט איך יש לבצע את החיתוכים בברך?

פרופ' הרמן: בשלב זה המערכת מציגה בפני המנתח אפשרות ראשונית של הצבת המפרק התותב. מודל ראשוני לכיצד יש לחתוך את העצם וכיצד יש למקם את המשתל. בשלב זה יש למנתח שליטה מלאה על תכנון הניתוח. מיקום המשתל ניתן לשינוי. הזוית שבה המשתל מונח – סיבוב המשתל פנימה או החוצה, סיבוב קדימה אחורה תשנה את המנח של הרגל ואת הצורה שבה הברך נעה.

תמונה 4– פרופ' הרמן – בתמונה הזו אנו רואים כיצד נראה המסך של תכנון הניתוח ובו ניתן לראות את הברך המתוכננת על המודל התלת מימדי הממוחשב של הברך שהמחשב קרא בשלב הקודם.

זה מלהיב מאוד שבאמצעות הטכנולוגיה אנו יכולים למפות את הברך תוך כדי הניתוח, ובזמן אמת נוצר מודל תלת מימדי ממוחשב של הברך שמאפשר לנו לדעת איך הברך תתנהג לאחר הניתוח ולהגיב בהתאם ולשנות את הניתוח על מנת לאפשר את התוצאה הטובה ביותר עבור המטופל. על מנת לשנות את הצורה שבה אנו מנתחים בהתאם. 

פרופ' קרסו: כיצד מתבצע הניתוח והחיתוך של הברך בהחלפת ברך באמצעות רובוט?

בשלב הבא המנתח מחזיק מכשיר שמסתובב ולמעשה משייף את העצם עד להסרת העצם השחוקה. בזכות הסנסורים והעיניים של המערכת המחשב יודע איפה נמצא מכשיר היד של המנתח וכמה עצם עליו לשייף. על פי מסך המחשב המנתח רואה כמה ואיפה עליו לשייף והמחשב לא מאפשר לו לחרוג. תמונה 5 או סרטו וידאו – כאן למעשה רואים את מסך המחשב שמראה למנתח איפה הוא צריך לשייף עוד עצם. האיזור של הברך שצבוע בצבע סגול או ירוק אלו איזורים שעל המנתח לשייף עוד. האיזור שצבוע לבן הוא איזור שכבר שויף ואין צורך לגעת בו בנוסף. ככה למעשה המנתח יודע היכן הוא צריך עוד לשייף. בזכות העובדה שהמחשב קורא את המיקום מכשיר היד, המחשב למעשה מפעיל את השיוף והסרת העצם השחוקה. המחשב הוא לא מאפשר למנתח להסיר עצם שצריכה להישאר במקום. המחשב למעשה מגן על המנתח ועל המנותח.

פרופ' קרסו: מה הייתרונות של ניתוח החלפת ברך באמצעות רובוט?

פרופ' הרמן: ניתוח החלפת ברך באמצעות מחשב מאפשר למנתח לתכנן את הניתוח תוך התיחסות למצב הברך האמיתי על ידי מיפוי הברך. בעיני זה מלהיב מאוד שמודל תלת מימדי ממוחשב של הברך מאפשר לנו לבדוק תוך כדי הניתוח כיצד כדאי לבצע את הניתוח.
אני ממקם באופן ממוחשב את המשתל בתוך המודל התלת מימדי הממוחשב של הברך ואני יכול לדעת איך הברך תתנהג אחרי הניתוח עוד לפני שעשיתי משהו. כמה היא תתישר וכמה היא תתכופף, באיזה ציר היא תעמוד – המטרה כמובן היא להגיע לברך ישרה. איך כדאי למקם את המשתל כדי שהמתח ברקמות הרכות מסביב יהיה מדויק וכי שהברך תרגיש טוב יותר לאחר הניתוח. כל זה ניתן לעשות עוד לפני הסרת העצם. את המשתל עוד לפני ניתוח מדוייק יותר על פי התכנון, על פי הברך בפועל.
בניתוח אנו רוצים ליצור ברך במיקום טבעי ככל האפשר שתחליף את המשטחים המפרקיים של המטופל. זה יצריך פחות חיתוך של הרקמה הרכה מסביב לברך. אנו יודעים זה מאפשר למטופל החלמה מהירה יותר עם שביעות רצות גבוהה יותר בטוח הארוך.

פרופ' קרסו: תודה לך פרופ הרמן עבור הההסבר על החלפת ברך ממוחשבת – שיטה חדשה להחלפת ברך שאני בטוח שעוד נשמע עליה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​