זריקה היאלורונית לברך: מתי מומלץ?

תוכן עניינים:

מה זה חומצה היאלורונית ומה מיוחד בה?

החומצה ההיאלורונית אותה מפיקים באופן עצמאי משמש היום בתפקידים חשובים בעולם הרפואה. היא מסייעת במילוי קמטים באזור הפנים, מילוי חללים באזורים שונים והיא משמשת בתחום האורתופדיה כאשר מזריקים את הנוזל אל תוך המפרק. הוא נועד לצורך שימון המפרק והוא הופך להיות נוזל סיכוך במקום.
מתברר כי נוזל הסיכוך מועיל מאוד גם לשיכוך כאבים לתקופות ארוכות ואפילו עד שנה. החומצה ההיאלורונית נספגת בגוף באופן טבעי והיא נחשבת כיעילה ובטוחה לשימוש.

גוף האדם מכיל חומרים ורכיבים שונים שאנחנו לא מודעים אליהם כלל. רק אם ישנה 'תקלה בייצור' אנחנו לומדים על עוד חלקים בגוף המופלא שלנו. החומצה ההיאלורונית היא למעשה מולקולה גדולה שמצויה באופן טבעי בגופו של האדם במיקום חוץ תאי. החומצה ההיאלורונית באזור המפרקים מסייעת באצירה של מים וכך גם לסיכוך המפרק.
אנשים צעירים נהנים מריכוז גבוה של חומצה היאלורונית שנמצאת בנוזל של המפרק. כאשר המפרק נפגע בעקבות שחיקה של הסחוס, הרי שתהיה גם ירידה של הריכוז בחומצה ההיאלורונית. ככל ששחיקת הסחוס תהיה חמורה יותר הרי שריכוז של החומצנה ההיאלורונית ירד אף הוא באופן דרסטי.

זריקה היאלורונית לברך

איך מפיקים חומצה היאלורונית?

את החומצה ההיאלורונית אפשר להפיק מהחי, לדוגמא מהכרבולת של התרנגולת וזה גם יכול להיות באופן סינטטי על ידי שימוש בחומרים שונים כמו ארתריז או אוסטניל.
בגלל שיש את האפשרות להפיק את החומצה ההיאלורונית לבד, ניתן לסייע בכך לאנשים רבים שהם סובלים מבעיות שונות במפרקים ובעיקר בעיה של שחיקת סחוס וירידה בחומצה ההיאלורונית.

האם הזרקה של חומצה היאלורונית כואבת?

יש מקרים רבים עליהם נפרט בהמשך, של שחיקת סחוס אשר בהם ההמלצה תהיה לבצע הזרקת חומצה היאלורונית. זאת הודות ליעילות של החומר ולתועלת הרבה המתקבלת ממנה לאורך זמן.
רבים הם המטופלים שרוצים לדעת האם הזריקה כואבת והאם הם יחוו כאב בעת ביצוע הזריקה או לאחריה. אז כדאי לדעת שבדרך כלל הזריקה לא ממש כואבת. רמת הכאב היא כמעט כמו בבדיקת דם.

כאשר הזריקה שניתנת במפרק הירך, נעשית רק לאחר ביצוע הרדמה באזור בו רוצים לבצע את הזריקה. גם כאשר מדובר בהזרקה ביד, אפשר יהיה להרדים את המקום בקלות. כך שבהחלט אפשר לומר כי מדובר בטיפול יעיל בלי כאבים.
לרוב הזריקה תעבור ללא כאבים משמעותיים. עם זאת אנחנו עדים לתלונות של מטופלים המתלוננים על כאבים חזקים הנמשכים מספר ימים. לעיתים הכאבים יפתיעו רק בטיפול השני או השלישי ובמיוחד במקרים אשר בהם ההזרקה נעשית עם חומרים טבעיים המיוצרים מכרבולת של תרנגול ולא על ידי חומרים סינטטיים. זאת בגלל שהגוף חייב לייצר נוגדנים. בכל מקרה כאשר המטופל סובל מכאבים עליו ליידע על כך את הרופא המטפל וכמובן ליטול תרופות נוגדות כאב. חשוב גם לדאוג לקירור המפרק.

ראו גם: כאבים בברכיים: הכול במדריך אחד מפורט

מה זה אוסטיאוארתריטיס/שחיקת סחוס?

המבנה של עצמות הרגל כוללות את עצם הירך ואת עצם השוק. באמצע נמצא הברך ופיקת הברך. ישנו נוזל סיכוך הנמצא באזור המפרקים כאשר המטרה של נוזל הסיכוך הוא להגן על העצמות. המפגש בין ראש הברך לבין קצה הירך חייב להיות מוגן על מנת לבלום זעזועים ולשמור על התנועה החלקה בלי שהעצמות יתחככו זה בזה.
כאשר נוזל הסיכוך נפגע והכמות שלו מצטמצמת, הפגיעה הישירה היא בחיבור בין העצמות. במצב כזה המפרק הופך להיות נוקשה, כואב ולעיתים אף דלקתי.
ישנן דרגות שונות בשחיקת סחוס ולא תמיד יהיה צורך בטיפול. די יהיה בטיפול שמרני שיתמוך במניעת המשך השחיקה.
ישנם מצבים אשר בהם השחיקה היא ברמה גבוהה והחולה סובל מכאבים אך עדיין יש כמות של סחוס באזור המפרק. במצבים הללו אפשר יהיה לסייע רבות באמצעות זריקה היאלורונית לברך.
הזריקה למעשה מזינה את האזור של הברך בנוזל סיכוך המשמן את נקודת המפגש מה שלמעשה מקל מאוד על מצבו של החולה. מעבר לכך נהנה החולה מהקלה של ממש על הכאבים כאשר הוא יוכל ליהנות מחודשים ארוכים ואפילו שנה בלי כאבים.

צפו בפרופ' אמיר הרמן מסביר על שחיקת סחוס בברך

זריקת prp לברך איך זה עובד?

אם דברנו על הזרקות, חשוב להזכיר גם טיפול PRP למפרק הברך. מדובר בטיפול של זריקה לברך של טסיות דם. את טסיות הדם הללו שואבים מגופו של המטופל כאשר מדובר באזור העשיר בפלזמה. מעשירים את הדם הזה עוד ומזריקים אותו למפרקים הפגועים. התוצאה היא הקלה של ממש על הכאבים ולעיתים אף הטבה של ממש בכאבים.
ישנם מקרים רבים אשר בהם ההמלצה תהיה דווקא על הטיפול מהסוג הזה כי רק כך אפשר יהיה לסייע לחולה בהתאם למצבו.
בכל מקרה תמיד חשוב לבצע את הטיפול על ידי אנשי מקצוע מומחים לתחום כדי לקבל את המענה המדויק שאכן יתמוך במפרק ויספק לו את המענה המושלם.

יתרונות זריקת prp לברך

  • זריקות PRP מחזירות את איכות החיים לאלו שסובלים מפציעות ספורט עד שהם יכולים לחזור לפעילות יומיומית תקינה ללא כאב ואפילו לפעילות הספורטיבית בה עסקו קודם לכן כולל פעולות המחייבות טווחי תנועה רחבים.
  • זריקות PRP הן יעילות מאוד וגם מהירות מאוד.
  • ההתאוששות מטיפול זה הינו קצר ולאחר מספר ימים ניתן לחזור לפעילות השגרתית.

טיפולים שמרניים לפני החלפת מפרק ירך או ברך

לא תמיד ממהרים למתן הזריקות הללו לחולה. זאת משום שמחקרים שנערכו ובדקו את האפקטיביות של הזריקות מהסוג הזה מעידות אמנם על הקלה במצבו של החולה למשך זמן מה ואפילו לתקופה ארוכה, אך מנגד יש גם מצבים שונים אשר בהם הזריקות עלולות להזיק למפרק ולגרום להידרדרות במצב של המפרק ושל הסחוס בעקבות שימוש ארוך טווח.

לאיזה עוד שימושים משתמשים בזריקת prp?

זריקות PRP משמשות למגוון מטרות בעולם הרפואה. אנחנו מוצאים את החומר שימושי במרפאות שיניים, במחלקות לב חזה, במחלקות אורולוגיה, במחלקות אף אוזן גרון וכן בתחום האורתופדיה.
חשוב לציין כי השנים שחלפו רק שדרגו את השימוש בחומר והוכיחו וממשיכים להוכיח כי מדובר בשיטה יעילה במיוחד שמאפשרת שיקום מהיר בלי תופעות לוואי. זאת בגלל שמדובר בחומר הנלקח מגופו של החולה ועל כן הוא גם נספג היטב בלי תופעות לוואי או בעיות אחרות.

למי מתאים הטיפול של זריקת prp לברך?

הטיפול הנעשה בשיטת PRP מתאים למקרים רבים. בעיקר בעת פציעות ספורט הכוללות פציעות שריר, פגיעות בסחוס, פגיעות בגיד, שחיקה של המפרקים שזה כולל שחיקת ברכיים, שחיקת ירכיים, שחיקה בכתף, שחיקה בקרסול או שחיקה במרפק.
בכל פגיעה מהסוג הזה אפשר יהיה לשפר את מצבו של החולה ואף להחזיר אותו למצב הקודם בעזרת זריקות PRP, אך זה רק אם אכן רופא ברכיים מומחה הוא זה שממליץ על צורת הטיפול הזו.

מחיר זריקה חומצה היאלורונית לברך

החומצה ההיאלורונית היא טיפול יחסית יקר. מדובר בעלות של החל מ – 800 ₪ ועד ל – 2000 ₪ כאשר המחיר משתנה בין הסוגים והחומרים בהם עושים שימוש.
התרופה הזו לא נכללת בסל הבריאות ויש לה את האישור מטעם הFDA למקרים של שחיקת סחוס.

פרופ’ אמיר הרמן
פרופ’ אמיר הרמן

שמי פרופ’ אמיר הרמן ואני אורטופד מומחה. תחום ההתמחות שלי הוא החלפות מפרקים – ברך וירך – וניתוחי שברים מורכבים.
היום אני מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן, רחובות. למדתי רפואה באוניברסיטת תל-אביב, והתמחיתי באורטופדיה בבית החולים תל-השומר ע”ש חיים שיבא. השתלמתי בארצות הברית בתחום ניתוחי שחזור וקיבוע שברים והשתלמתי בקנדה בתחום החלפות מפרקים – ניתוחי החלפת מפרק ברך וניתוחי החלפת מפרק ירך. עם חזרתי לישראל שימשתי כסגן מנהל מחלקת אורטופדיה, הייתי חלק מצוות ההקמה של בית החולים אסותא אשדוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​