כאבים לאחר ניתוח החלפת ברך

תוכן עניינים:

החלפת ברך הוא אחד הניתוחים השכיחים ביותר במחלקות האורתופדיה השונות בבתי החולים בכל רחבי הארץ. עם זאת, אדם שעומד לקראת ניתוח כזה של החלפת מפרק ברך, מוצא את עצמו ובצדק, כשהוא מלא חששות מפני הבאות.

החשש הוא בעיקר מפני הכאבים לאחר הניתוח, ההחלמה, השיקום וכל מה שיקרה לאחר הניתוח. אז אנחנו כאן עם כל התשובות לכל השאלות שמטרידות אתכם כשאתם עומדים בצומת הזו לקראת ניתוח להחלפת ברך.

במאמר זה נלמד על:

כאבים לאחר ניתוח החלפת ברך: האם זה נורמלי? 

כמו כל ניתוח, ברור שיהיו כאבים לאחר שחומרי ההרדמה יתפוגגו. חשוב להבין כי בניתוחים אורתופדיים הדבר עשוי להיות עוצמתי עוד יותר. כי אחרי הכול מדובר כאן בניתוחים בעלי אופי שונה מניתוחים אחרים שלא כוללים הליכים פולשניים כמו בניתוחים אורתופדיים.

עם זאת, יש לזכור כי הצוותים הרפואיים מודעים לרמת הכאב הצפויה ועל כן הם גם לא ישאירו את המנותח ללא משככי כאבים שיקלו עליו לאורך כל היממה. כאבים לאחר ניתוח החלפת ברך הם טבעיים והגיוניים לגמרי וגם אם ביום יום אתם לא ממהרים ליטול משככי כאבים, לאחר ניתוח בסדר גדול כזה, לא יהיה זה מן החכמה להיות גיבורים. טלו את משככי הכאבים. הם רק לזמן קצר. ההחלמה היא די מהירה ותוך מספר ימים תוכלו להיגמל מהם לחלוטין.

תוך כמה זמן ארגיש הקלה בכאבים?

למעשה עם כל יום שעובר רמת הכאב פוחתת. אתם תראו בעצמכם כי לאחר יומיים שלושה אתם נעשים פחות תלותיים במשככי הכאבים. עם זאת, הכאב עשוי להיות מורגש למשך שבוע ואף יותר אך לא באותה רמה כפי שזה בתחילת הדרך.

איך להעביר כאב לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך? 

הכאב לאחר הניתוח הולך ופוחת ככל שחולף הזמן. בימים הראשונים יינתנו לחולה משככי כאבים חזקים דרך הפה או הווריד ואלו יעשו את העבודה היטב. ככל שיחלוף הזמן אפשר יהיה להוריד בעוצמה ובמינון עד להתאוששות המלאה.

הליך החלמה לאחר הניתוח 

הניתוח נערך כמובן תחת הרדמה. ככלית או מקומית, אך כזו שבהלכה לא תחושו כלל בכאב.

לאחר שחומרי ההרדמה יפוגו תקבלו משככי כאבים דרך הפה או דרך הווריד.

  • ימים 1-3: בימים אלו עדיין תהיו תחת השגחה בבית החולים בימים אלו תתחילו את השיקום בעזרת הצוות השיקומי.
  • ימים 3 עד שבוע: אתם תשוחררו הביתה עם הוראות ברורות ומרשם למשככי כאבים אך פחות חזקות מאלו שנטלתם בימים הראשונים.
  • שבוע עד שלושה חודשים: אט אט תתרגלו ללכת ללא כל תמיכה, תוכלו לתרגל הליכה במדרגות, לחזור לעצמאות כמעט כמו כל אדם בריא.
  • 3 עד 6 חודשים: עדיין תיתכן נפיחות ואולי כאב לאחר פעילות מאומצת אך תחושו בהקלה עם כל שבוע שעובר.

כיצד נכון לבצע שיקום לאחר החלפת ברך?

שיקום לאחר החלפת ברך אמור להתבצע תחת הדרכה של פיזיותרפיסט. לרוב תקבלו את ההדרכה כבר בבית החולים כאשר במקרים מסוימים תוכלו גם לקבל את השיקום אצלכם בבית.

צפו בפרופ' אמיר הרמן מסביר על הליך ניתוח החלפת ברך

מה כולל פיזיותרפיה לאחר החלפת מפרק ברך?

פיזיותרפיה לאחר החלפת מפרק ברך נעשית על פי הקצב והיכולת של המנותח. בתחילה יהיו אלו תרגילי קימה והליכה בעזרת עזרים שונים. המנותח יתרגל הליכה לשירותים, רחצה ועוד. בהמשך יורידו את העזרים אך באופן מדורג כדי לאפשר את ההתאוששות הנכונה ולמנוע נזקים אפשריים.

נפיחות אחרי ניתוח החלפת ברך – האם לפנות לרופא? 

נפיחות אחרי ניתוח החלפת ברך הוא דבר טבעי ומוכר. עם זאת כאשר האזור נעשה חם, כואב ונפוח, ייתכן שמדובר בדלקת שהתפתחה. במקרים מעין אלו יש לגשת אל אורטופד פרטי לאבחון וטיפול מתאימים.

בעקבות הכתבה שקראת: כאבים בברכיים | זריקות PRP לברך.

פרופ’ אמיר הרמן
פרופ’ אמיר הרמן

שמי פרופ’ אמיר הרמן ואני אורטופד מומחה. תחום ההתמחות שלי הוא החלפות מפרקים – ברך וירך – וניתוחי שברים מורכבים.
היום אני מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן, רחובות. למדתי רפואה באוניברסיטת תל-אביב, והתמחיתי באורטופדיה בבית החולים תל-השומר ע”ש חיים שיבא. השתלמתי בארצות הברית בתחום ניתוחי שחזור וקיבוע שברים והשתלמתי בקנדה בתחום החלפות מפרקים – ניתוחי החלפת מפרק ברך וניתוחי החלפת מפרק ירך. עם חזרתי לישראל שימשתי כסגן מנהל מחלקת אורטופדיה, הייתי חלק מצוות ההקמה של בית החולים אסותא אשדוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​