כאבי ברכיים במנוחה

תוכן עניינים:

יש סיבות שונות שעשויות להוביל להתפתחות של כאבי ברכיים.

כדי להבין ולדעת איך לנהוג עם כל כאב, צריך קודם כל להתחקות אחר מקור הכאב ולבדוק מה בעצם גרם לו. אנחנו כאן ננסה להסביר איך בנויה הברך, מה קורה איתה במהלך השנים ומה בעצם גורם לכאב. לא נשאיר אתכם כואבים כמובן אלא נתקדם אתכם הלאה גם לעבר הפתרונות לתופעה הזו של כאבי הברכיים.

Hyaluronic injection to the knee

כאבי ברכיים במנוחה: סיבות נפוצות

אם אתם מכירים את כאבי הברכיים דווקא אחרי שאתם קמים ממנוחה, ייתכן מאוד שאתם מתחילים לפתח דלקת פרקים ניוונית. כלומר – שחיקת סחוס.

התופעה הזו של כאבי הברכיים דווקא לאחר מנוחה הינה מוכרת מאוד גם אם היא לא ממש הגיונית. הרי לאחר מנוחה הגוף נינוח ורגוע ולא לאחר מאמץ. עם זאת דווקא בדלקת הפרקים הניוונית הכאבים מופיעים דווקא בשעות הלילה. 

הסיבה לכך היא היות ובמהלך היום אנחנו מעמיסים על מפרקי הגוף כאשר תנועת המפרק שנושאת אותנו מעודדת כל הזמן הפרשה של חומרי סיכוך שזורמים בין חלקי המפרקים ומקלים על התנועה תוך מניעת חיכוך בין העצמות.

בשעות הלילה העומס אינו קיים על המפרק וכך אין את ההפרשה של חומרי הסיכוך. אם ישנו מצב דלקתי הרי שהמפרק יישאר ללא כל חומר סיכוך מה שיגרום לכאבי הברכיים.

דרכי טיפול בכאבי ברכיים

יש דרכים שונות לטיפול בכאבי ברכיים.

  • שינה מספקת.
  • מעקב רפואי שגרתי.
  • תזונה מאוזנת ושמירה על משקל גוף תקין.
  • אימונים ותרגילי גמישות וחיזוק קבועים בייעוץ עם פיזיותרפיסט או כל איש מקצוע אחר בתחום.
  • שימוש בנעליים בריאות ומתאימות.
  • פנייה אל רופא בגין כאבים שלא חולפים.
  • שימוש במשככי כאבים.
  • זריקות PRP רק בהמלצת רופא
  • החלפת ברכיים כשכבר אין כל טיפול שעוזר והסבל הוא נורא.

 

כיצד נוצרת שחיקה בברכיים?

כדי להבין איך נוצרת השחיקה בברכיים, חשוב להסביר קודם כל איך בנויה הברך. הברך היא למעשה מפרק שמחבר בין עצם הירך לבין עצם השוק. פיקת הברך היא עצם נוספת שממוקמת בחלק הקדמי של הברך. עצמות המפרק באזור הברך מצופות ברקמה של סחוס כאשר זו נועדה להפחית את החיכוך שבין העצמות הנפגשות כך שישנה תנועה חלקה בין העצמות.

עם הגיל העולה נוצרת שחיקה טבעית של הסחוס כך שישנו החיכוך בין העצמות. זה למעשה יוצר את הכאב ואת הנוקשות ואף את אי הנוחות גם בזמני מנוחה. ישנם מקרים שונים שעשויים להתרחש ולהוביל לפגיעה בברכיים מעבר לשחיקת הסחוס המוכרת לנו בקרב בני הגיל השלישי.

זה יכול להיות שבר וזה גם יכול להיות קרע בגיד. לעיתים זו פריקה או אפילו קרע ברצועה. כל אלו משפיעים על איכות התנועה ועל איכות החיים וגורמים לכאבים עזים.

פרופ' אמיר הרמן

באילו מצבים נצטרך להחליף ברכיים?

אז כפי שכבר פרטנו, יש מה לעשות עם כאבי הברכיים ולא מיד צריך לרוץ להחליף את הברכיים. גם אם אתם כבר סובלים מדלקת בברכיים, אתם סובלים מכאבים לאחר מנוחה והתפקוד שלכם רחוק מלהיות מושלם, עדיין יש לכם הרבה מה לעשות כדי להקל על עצמכם ועל הכאבים.

יש את משככי הכאבים, יש את הטיפולים נוגדי הדלקת, יש את שינו אורח החיים והורדה במשקל כדי להפחית מהעומס המוטל על הברכיים ושי גם את הזריקות שבהחלט תורמות להקלה על הכאב ואלו מועילות למשך חודשים ארוכים. עם זאת, עבור מי שכל הניסיונות הללו לא ממש מועילים והם סובלים סבל רב ומתמשך, יש את הפתרון של ניתוח החלפת הברכיים באמצעות רובוט.

כך הם למעשה נהנים מפתרון שמדמה ממש את הדבר האמיתי.

אז מי אמר שלגוף אין חלקי חילוף?

המאמר נכתב ע"י פרופ' אמיר הרמן אורטופד ומנתח מומחה

פרופ’ אמיר הרמן
פרופ’ אמיר הרמן

שמי פרופ’ אמיר הרמן ואני אורטופד מומחה. תחום ההתמחות שלי הוא החלפות מפרקים – ברך וירך – וניתוחי שברים מורכבים.
היום אני מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן, רחובות. למדתי רפואה באוניברסיטת תל-אביב, והתמחיתי באורטופדיה בבית החולים תל-השומר ע”ש חיים שיבא. השתלמתי בארצות הברית בתחום ניתוחי שחזור וקיבוע שברים והשתלמתי בקנדה בתחום החלפות מפרקים – ניתוחי החלפת מפרק ברך וניתוחי החלפת מפרק ירך. עם חזרתי לישראל שימשתי כסגן מנהל מחלקת אורטופדיה, הייתי חלק מצוות ההקמה של בית החולים אסותא אשדוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​