בורסיטיס בירך

תוכן עניינים:

כאבים בירך? יתכן ויש לך בורסיטיס! 

כאבים בירך יכולים להיות חוויה לא נוחה ומגבילה; לעתים קרובות היא מאותתת על בעיה הדורשת התייחסות. אחת הסיבות העיקריות שגורמת לעתים קרובות לכאבים בירך היא דלקת הירך. אם אתם חווים כאב מתמשך בירך, יתכן  שאתם סובלים ממצב המכונה בורסיטיס בירך. זוהי דלקת של שקיקי הבורסה סביב מפרק הירך, שגורמת לאי נוחות.

היא יכולה להיות קלה או חמורה, ועשויה להיות מלווה ברגישות, נפיחות והגבלה בתנועה, וכתוצאה מכך בירידה באיכות החיים. בין אם הדבר נובע משימוש יתר, מפציעה או ממצבים רפואיים שונים, פגישה דחופה עם אורטופד מומחה לשם אבחון וטיפול רפואי יכולה להקל על הכאבים. הטיפול עשוי להיות כרוך במנוחה ובפיזיותרפיה, ובמקרים מסוימים – תרופות או זריקות כדי להקל על הדלקת והכאב.

אודות פרופ' אמיר הרמן

אז מה זה בורסיטיס?

בורסיטיס הוא מצב של זיהום או דלקת של שקיקים קטנים, תת – עוריים, אשר מכונים "בורסות". הם המלאים בנוזלי סיכה ונמצאים ליד המפרקים בכל הגוף. תפקידם הוא להפחית את החיכוך בין העצמות, הגידים, השרירים והעור סביב המפרק. הבורסות פועלות הן בתור כריות והן כנקודות שימון, ומאפשרות למרכיבי המפרק השונים תנועה חלקה וללא כאבים. כאשר השקיקים הללו מזדהמים והופכים להיות מודלקים עקב פציעה, שימוש יתר, או סיבוכים של מצבים רפואיים כמו דלקת מפרקים שגרונית ועוד, הם יוצרים  כאב, נפיחות או הגבלת תנועה של המפרק. בורסיטיס יכול להשפיע על מפרקים שונים בגוף, לרבות הירך, הברך, הכתף, המרפק ועוד. חשוב לאבחן ולטפל בבורסיטיס באופן מיידי כדי להקל על אי הנוחות ולמנוע סיבוכים ארוכי טווח.

בורסיטיס בירך תסמינים 

ישנם מספר תסמינים שכיחים שיכולים להעיד על בורסיטיס בירך:

 • כאבים – בורסיטיס בירך מתבטא בעיקר בכאב מקומי באזור הירך, בצד החיצוני שלה, שם נמצא שקיק הבורסה הפגוע. הכאב מופיע לעיתים קרובות כתחושה עמומה, ועשוי לנוע בעוצמתו בין כאב קל לחמור. רבים מאלה שסובלים מהבעיה מדווחים שהכאב נוטה להחמיר עקב פעילות גופנית כמו הליכה, ריצה, עלייה במדרגות או אפילו ישיבה ממושכת. עם זאת, חשוב לציין שבמקרים חמורים יותר, עלולים להופיע כאבים גם בזמן מנוחה או בשכיבה על הצד הפגוע.
 • רגישות ונפיחות – סימפטום נוסף הוא רגישות סביב האזור הפגוע, אשר באה לידי ביטוי כאשר מופעל לחץ על הירך, למשל בעת ​​ישיבה על משטח קשה או כאשר מנסים לגעת בה. הדלקת של שק הבורסה עלולה להוביל להצטברות נוזלים, וכתוצאה מכך לנפיחות נראית לעין, ולכאבים.
 • נוקשות וטווח תנועה מוגבל – בורסיטיס בירך יכול גם להוביל לנוקשות במפרק הירך, מה שמביא לתחושת חוסר גמישות של הירך. הנוקשות הופכת את הנעת הרגל בחופשיות, וכל ביצוע פעילויות הדורשות טווח רחב של תנועה (כמו התכופפות או מתיחה) למאתגרים במיוחד. נוקשות זו יכולה לתרום עוד יותר לאי נוחות ולפגיעה בניידות.
 • כאב בלילה – תסמין נוסף של הבעיה הוא שיבוש דפוסי השינה. כאב ואי נוחות משק הבורסה המודלקת יכולים להקשות על מציאת תנוחת שינה נוחה, במיוחד כאשר שוכבים על הצד הפגוע. שינה בלתי סדירה זו עלולה להוביל לעייפות ולהחמיר את ההשפעה הכוללת של המצב על חיי היומיום.
 • תחושת נקישה או חבטה – במקרים מסוימים, ישנם כאלה שמדווחחם על נקישה או חבטה הזמן שמזיזים את הרגל. תחושה זו יכולה להתרחש עקב השפעת הדלקת על המכניקה הרגילה של מפרק הירך; היא נדירה יחסית, אך יכולה להיות עוד סימן לבורסיטיס בירך, בשילוב עם תסמינים אחרים.

בורסיטיס בירך - אולטרסאונד לדוגמה

מהם הגורמים לבורסיטיס?

הגורמים השכיחים ביותר הם:

 • תנועה חוזרת או שימוש יתר במפרק – תנועות חוזרות, המפעילות לחץ קבוע על הבורסה סביב המפרק, עלולות לגרום לדלקת. לדוגמה, בעקבות פעילויות עם תנועות תכופות שחוזרות על עצמן, כמו ספורט, או מקצועות הדורשים כיפוף קבוע של הירך לאורך זמן.
 • טראומה או פציעה ישירה – גם הם בין הגורמים לתופעה. פגיעה פתאומית, נפילה, או מכה במפרק עלולים לגרום לבורסה להפוך לדלקתית כתגובה הגנה.
 • זיהום – בורסיטיס יכול להתפתח לעיתים כתוצאה מזיהום חיידקי; כאשר חיידקים נכנסים לבורסה, הם יכולים להוביל לזיהום המכונה בורסיטיס ספטי – סוג שהוא פחות נפוץ, אך דורש טיפול רפואי מיידי.

אצל כל אחד יכול להתפתח בורסיטיס, אבל ישנם גורמים מסוימים שמגבירים את הסיכון:

 • גיל – ככל שמזדקנים, הבורסות עשויות באופן טבעי להיות פחות יעילות בריפוד המפרקים, מה שהופך אותן רגישות יותר לדלקת ובורסיטיס.
 • עודף משקל – עומס משקל על המפרק עלול לגרום לדלקת
 • מצבים רפואיים – דלקת מפרקים שגרונית, סכרת, גאוט או זאבת אדמנתית מערכתית, מגבירים את הסיכון. 

בעקבות הכתבה שקראת:

כאבים במפרק הירך בלילה | ניתוח להחלפת מפרק הירך

כיצד מאבחנים בורסיטיס בירך?

אבחון בורסיטיס בירך כולל בדרך כלל שילוב של מספר כלי אבחון:

 • הערכת המצב הרפואי וההיסטוריה הרפואית של המטופל – האורטופד יתחיל בהקשבה לתיאור התסמינים, ישאל שאלות לגבי המיקום, משך ועוצמת הכאב בירך, כמו גם לגבי כל פעילות או אירוע העשויים להיות גורמים אפשריים. כל מידע על פציעות עבר, מצבים רפואיים ותרופות הוא חיוניים לשם אבחנה מדויקת.
 • בדיקה גופנית – הרופא יעשה בדיקה גופנית כדי להעריך את מצב הירך הפגועה והאזורים הסובבים אותה. הוא יחפש סימנים של רגישות, נפיחות, אדמומיות או חום סביב מפרק הירך. כמו כן הוא יבדוק את  טווחי התנועה כדי להעריך את ניידות הירך.
 • צילומים והדמיות – אולטרסאונד יכול לספק תמונות בזמן אמת של הבורסה והמבנים שמסביב, ולעזור לזהות כל הצטברות נוזלים או דלקת. במקרים מסוימים יהיה צורך לבצע הדמיות מתקדמות כמו סריקת MRI. סריקה כזו מספקת תמונות מפורטות של הרקמות הרכות, כולל הבורסה, ויכולה לעזור לאשש את האבחנה, להעריך את היקף הדלקת, ולשלול סיבות אחרות לכאב בירך.
 • שלילת מצבים אחרים – מכיוון שכאב בירך יכול להיגרם ממצבים שונים, הרופא האורטופד ינסה לשלול סיבות אפשריות אחרות, כגון דלקת מפרקים ניוונית, דלקת גידים, כאב שמוקרן מעמוד השדרה, ועוד, כדי לחדד את האבחנה שאכן מדובר בורסיטיס בירך.
 • שאיבה (אופציונלי) – במקרים מסוימים, הרופא עשוי לבצע שאיבת בורסה באמצעות מחט דקה, כדי למשוך נוזל מהבורסה, ולקבוע אם הבורסיטיס הוא ספטי (נגרם על ידי זיהום) או לא ספטי (נגרם על ידי דלקת). 

כיצד מאבחנים בורסיטיס בירך - פרופ׳ אמיר הרמן

בורסיטיס בירך טיפול ופתרונות

לאחר האבחון הרופא האורטופד יציע למטופל תוכנית טיפולית בהתאם למצב הדלקת, שעשויה לכלול שילוב של מספר פתרונות: 

מנוחה: אחת הדרכים העיקריות לטיפול בבורסיטיס בירך היא מתן מנוחה מספקת למפרק הפגוע, כלומר הימנעות מפעילויות המחמירות את הכאב והדלקת כדי לאפשר לבורסה להחלים.

תרופות אנטי דלקתיות: תרופות נוגדות דלקת לא-סטרואידיות (NSAIDs), כגון איבופרופן או נפרוקסן, יכולות להפחית כאב ודלקת הקשורים לבורסיטיס. 

זריקות סטרואידים: במקרים של כאב או דלקת חמורים, האורטופד עשוי להמליץ ​​על זריקות קורטיקוסטרואידים אנטי דלקתיות חזקות. הן מוזרקות ישירות לתוך הבורסה הפגועה, ומספקות הקלה מהירה.

שאיבת בורסה: אם מדובר בבורסיטיס ספטי, הרופא עשוי לבצע שאיבת בורסה כדי להוציא את הנוזל המזוהם ואז לרשום אנטיביוטיקה .

פיזיותרפיה: לפיזיותרפיה יש תפקיד משמעותי בטיפול בבורסיטיס בירך תרגילים ספציפיים יכולים לשפר את הכוח והגמישות של המפרקים, וללמד את הגוף מהי המכניקה הנכונה כדי למנוע דלקות עתידיות דומות.

מכשירים תומכים: ייתכן שיהיה צורך בשימוש במכשירי עזר, כגון קביים או פלטה, כדי להפחית את העומס על המפרק הפגוע במהלך תהליך הריפוי.

שינויים באורח החיים: התאמות באורח החיים, כגון ניהול משקל ואימוץ שגרת פעילות גופנית ידידותית יותר למפרקים, יכולות להפחית את הסיכון לאירועים חוזרים.

ניתוח (במקרים נדירים): התערבות כירורגית נחשבת בדרך כלל כמוצא אחרון למקרים שאינם מגיבים לטיפולים שמרניים. ניתוח עשוי לכלול את הסרת הבורסה המודלקת או טיפול בבעיות מבניות בסיסיות התורמות לבורסיטיס.

למה לבחור בפרופסור אמיר הרמן לטיפול בבורסיטיס בירך 

אם אתם סובלים מכאבים בירך, חבל לסבול סתם!  פרופסור אמיר הרמן הוא אורטופד מומחה, מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן ברחובות, ורופא מוביל בתחום הרפואה האורטופדית. לפרופסור הרמן  ניסיון רב באבחון ובטיפול במפרק הירך

מתוך הבנה מעמיקה של מורכבות המפרק הוא נוקט בגישה ממוקדת-מטופל וידוע במסירות הבלתי מעורערת שלו לרווחת המטופל, שמבטיחה שכל אחד יקבל תוכנית טיפול אישית המותאמת לצרכיו ולנסיבותיו הייחודיים.

מחויבותו של פרופסור הרמן לטכניקות ולטיפולים חדישים באה לידי ביטוי בשימוש בכלי אבחון מתקדמים ובשיטות טיפול חדשניות. 

יתר על כן, המוניטין של פרופסור אמיר הרמן חורג מעבר למומחיות הקלינית שלו. מסירותו לחינוך המטופלים מדרבנת מטופלים להשתתף באופן פעיל בתהליך ההחלמה שלהם, ומטפחת תחושת שותפות בהשגת בריאות מיטבית.

בחירה בפרופסור אמיר הרמן פירושה הפקדת הטיפול בידי רופא מוביל בתחומו, מטפל המשלב מיומנות, חדשנות וחמלה להענקת טיפול אורטופדי ברמה הגבוהה ביותר. 

בורסיטיס בירך - תמונה ראשית

פרופ’ אמיר הרמן
פרופ’ אמיר הרמן

שמי פרופ’ אמיר הרמן ואני אורטופד מומחה. תחום ההתמחות שלי הוא החלפות מפרקים – ברך וירך – וניתוחי שברים מורכבים.
היום אני מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן, רחובות. למדתי רפואה באוניברסיטת תל-אביב, והתמחיתי באורטופדיה בבית החולים תל-השומר ע”ש חיים שיבא. השתלמתי בארצות הברית בתחום ניתוחי שחזור וקיבוע שברים והשתלמתי בקנדה בתחום החלפות מפרקים – ניתוחי החלפת מפרק ברך וניתוחי החלפת מפרק ירך. עם חזרתי לישראל שימשתי כסגן מנהל מחלקת אורטופדיה, הייתי חלק מצוות ההקמה של בית החולים אסותא אשדוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​