כאבים בירך: סימפטומים, דרכי טיפול ומניעה

כאבים בירך הם כאבים ששכיחים בעיקר בקרב אנשים המגיעים לגיל 65 ומעלה. הם עשויים לסבול ממצבים של שחיקת סחוס מה שיוביל לכאבים במפרקים השונים ולהופעת כאבים בירך.
כאבים בירכיים עלולים להופיע גם בקרב ספורטאים שעוסקים שבפעילות ספורטיבית אינטנסיבית כאשר מדובר בתאונות ספורט.
כאבים במפרק הירך עשויים אף להגביל מאוד את הפעילות של החולה כאשר טווחי התנועה שלו ירדו, הוא יסבול מכאבים ויתקשה להתנהל בשגרה היומיומית באופן מלא ותקין.

במאמר זה נלמד על:

3 גורמים לכאבים במפרק הירך

כל אדם עשוי לחוש פתאום כאבי ירך. לעיתים זה יבוא בהדרגה ובמקרים אחרים הכאב יהיה פתאומי, חריף וחד.
כאבים בעצם הירך, עשויים להיגרם בגלל שלוש סיבות.

  1. כאבים בגלל ניוון המפרק – הגיל שעושה את שלו, משפיע על מבנה הירך, על הסחוס ועל המרכיבים שבתוך הסחוס. ברגע שיש שחיקה של סחוס, לא יהיה מה שימנע את החיכוך הישיר בין המפרקים כשלא יהיה את בולם הזעזועים הטבעי בין העצמות.
  2. כאבים בעקבות פציעה – ספורטאים עלולים לסבול גם כן משחיקה של הסחוס וכך גם עלול הסחוס להיפגם בעקבות תאונות, חבלות קשות ועוד.
  3. כאבים בעקבות מבנה מולד בעייתי – יש כאלה שסובלים מכאבים בירך בגלל מבנה מולד בעייתי שמוביל להתפתחות בעייתית בהמשך מה שיחייב התערבות רפואית.

צפו בפרופ' אמיר הרמן מסביר על שחיקת סחוס בירך

תסמינים לכאבים בירכיים

הסימן הראשון והבולט ביותר כאשר יש בעיה כלשהי במפרקי הירכיים אלו הם הכאבים. הכאבים יופיעו בעיקר בזמני פעילות אך הם גם יכולים להופיע בעת מנוחה עד לרמה שהוא יעיר את האדם משנתו בלילה. כאבי הירכיים עשויים להקרין גם לכיוון הברכיים והגב התחתון ועל כן, לפני שמחליטים על טיפול כזה או אחר, יש לאבחן באופן מדויק את מקור הבעיה כדי לקבוע מה יהיה הטיפול הנכון. לקביעת תור אצל פרופ' הרמן >>

אבחון בעיות בירכיים

האבחון ייעשה לרוב בעזרת אמצעי הדמייה, בעיקר צילומי רנטגן שיתנו את כל המידע על מבנה העצמות, המפרק, עיוותים מבניים אם ישנם, האצטבלום והיחסים בין חלקי המפרק.

דרכי טיפול של כאבים בירך

ישנם מספר דרכים לטיפול במצבים של כאבים בירך.
בתחילת הדרך מנסים כמובן לטפל בצורה שמרנית כשזה כולל טיפול במשככי כאבים שנועדו להקל על סבלו של החולה ועל הכאבים מהם הוא סובל.
מעבר לכך, יהיו מן הסתם המלצות להפחתה במשקל מה שעשוי להקל על העומס שיש על המפרק ובעקבות כך על השחיקה, הדלקות והכאבים הנובעים ממשקל היתר. לרוב תהיה גם המלצה על פעילות גופנית מותאמת על פי המצב של הירך כאשר יש מקרים רבים אשר בהם הפעילות הגופנית תקל על החולה ותמתן את השחיקה.

אם אלו לא יהיו יעילים דיים, יש מקום לשקול הזרקה למפרק שיכולות להביא הקלה על הכאב למשך תקופת זמן משמעותית שתנוע בין שנה לשלוש שנים. יש גם סוגים שונים אחרים של זריקות כמו קורטיזול ואף זריקות PRP או טיפול בחומצה היאלורונית שעשויות להקל על סבלו של החולה תוך הגדלה של טווחי התנועה ואפשרות לתפקד טוב יותר.

מתי יש לשקול החלפת מפרק ברך?

במקרים אשר בהם כבר נוצר נזק חמור למפרק וכל הטיפולים האפשריים לא מתאימים, החולה סובל מקושי בתפקוד ומהגבלת תנועה, או אז עשויה להתקבל ההמלצה על החלפת המפרק.
החלפת המפרק יכולה להתבצע באמצעות ניתוחים בגישות שונות כאשר כל רופא בוחר את השיטה הרצויה והמתאימה לו בהתאם למצבו של החולה.
יש את הגישה האחורית שהיא הוותיקה יותר אך מתאפיינת לעיתים בחוסר יציבות של המפרק ואחוז פריקות גבוה יותר.
כיום מקובל יותר לבצע את הניתוח בגישה הקדמית שהיא יעילה יותר, קלה יותר לביצוע ומאפשרת ביצוע מדויק וממוקד של הניתוח.

אנטומיה של מפרק הירך

מפרק הירך הוא מפרק שנראה כמו מכתש ועלי, מה שמאפשר את התנועה החלקה של הירך לנוע במרחב.

  • המכתש הוא בעצם השקע שישנו בעצם האגן – האצטבלום, כאשר העלי זהו ראש העצם של הירך וצוואר הירך. המשטחים של המפרק מצופים בסחוס.
  • השקע – האטבלום מצופה בטבעת רקמה רכה שמכונה לברום. הטבעת הזו יוצרת את ההעמקה ואת האיטום של המפרק תוך פיזור העומסים שיש על המפרק ותרומה ליציבות שלו.
  • סביב המפרק יש שרירים חזקים, רצועות, עצבים, וכלי דם האחראיים לאספקת הדם לגפה.
  • הרצועות, השרירים והגידים הם אלו שאחראים על יציבות המפרק ועל התנועתיות שלו.

דרכי טיפול בדלקת במפרק הירך

טיפול תרופתי

במצב של כאבים בצד הירך בעקבות היווצרות דלקת יש את האפשרות של הטיפול התרופתי שמציע את השימוש בתרופות נוגדות דלקת. אלה עשויות להועיל ולסייע להפחית את רמת הדלקת, להוריד את הנפיחות, להרגיע את הכאבים, ואף להחזיר במידת מה את התפקוד התקין של המפרק. אך ברור כי ברגע שיש גם שחיקת סחוס שזה בעצם הגורם של הדלקת, הרי שהטיפול התרופתי יוכל רק להקל על רמות הכאב אך לא הרבה מעבר לכך. כי סחוס שכר נשחק, אי אפשר להחזיר עם תרופה. מה שכן, יש את הטיפולים שגורמים להקלה על רמות הכאב.

מלבד אלו יש את הזריקות השונות שנועדו לשם כך ואלו מאפשרים את החזרה לתפקוד כמעט מלא תוך שמירה על טווחי התנועה המלאים ועל שגרה ללא כאבים.
ברור שבחלק מהמקרים, כאשר המצב מאוד מתקדם, הטיפול הנכון והמומלץ יכלול ניתוח להחלפת המפרק מה שיחזיר למפרק את התפקוד המלא כמעט, כמו שהיה עם המפרק המקורי.

טיפול טבעי

כאשר ישנה שחיקה של הסחוס נוצר חיכוך בין העצמות הנפגשות במפרק. החיכוך התמידי מוביל להיווצרות דלקת מה שגורם לכאבים עזים, לנוקשות במפרק ולקושי להניע את המפרק בטווחי התנועה הנדרשים.
הדלקת גורמת לכאבים עזים ולקושי בתנועה כאשר החולה עלול למצוא את עצמו מושבת מרוב כאבים. אלו עשויים להציק לו גם בלילה ואפילו להעיר אותו משנתו. שלא לדבר על הקימה בבוקר, על ההתנהלות השגרתית ועל כל פעילות ספורטיבית ולו המתונה ביותר.

יש טיפולים טבעיים שונים המוצעים לצורך טיפול בבעיות מהסוג הזה של דלקות במפרק הירך כאשר אלו עשויים בהחלט להועיל ולהקל על החולה, עם זאת, בבעיות חמורות יותר של דלקות על רקע של שחיקת סחוס ברמה חמורה, התרופות הטבעיות לא יוכלו להועיל ובוודאי שהם לא יפתרו את הבעיה ויהיה צורך לשקול בביצוע ניתוח החלפת ירך.

 

ניווט מהיר:

פרופ’ אמיר הרמן
פרופ’ אמיר הרמן

שמי פרופ’ אמיר הרמן ואני אורטופד מומחה. תחום ההתמחות שלי הוא החלפות מפרקים – ברך וירך – וניתוחי שברים מורכבים.
היום אני מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן, רחובות. למדתי רפואה באוניברסיטת תל-אביב, והתמחיתי באורטופדיה בבית החולים תל-השומר ע”ש חיים שיבא. השתלמתי בארצות הברית בתחום ניתוחי שחזור וקיבוע שברים והשתלמתי בקנדה בתחום החלפות מפרקים – ניתוחי החלפת מפרק ברך וניתוחי החלפת מפרק ירך. עם חזרתי לישראל שימשתי כסגן מנהל מחלקת אורטופדיה, הייתי חלק מצוות ההקמה של בית החולים אסותא אשדוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​