מפרק ירך מלאכותי

תוכן עניינים:

פרופ' אמיר הרמןאחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב בני הגיל השלישי היא בעיה של שחיקת סחוס. כאשר ישנה שחיקה של אחד מהמפרקים בגוף לרוב אלו מפרקי הברך או הירך, הרי שהתפקוד הכללי של האדם יורד בצורה דרסטית. האדם מתקשה ללכת, לעלות או לרדת מדרגות והוא נעשה מוגבל בכל ההתנהלות השגרתית שלו. 

במקרים מהסוג הזה, כאשר האדם סובל מנוקשות באזורי המפרק, מכאבים בזמן מנוחה ומחוסר אפשרות להתנייד בצורה נורמטיבית, חשוב לבדוק את האפשרות של השתלת מפרק מלאכותי. 

מה הוא מפרק ירך מלאכותי?

מפרק ירך מלאכתי הוא מפרק שהוא מדמה את המפרק האמתי והוא למעשה עשוי בצורה מדויקת מאוד בהתאם למפרק של המטופל ובהתחשב בכל התנאים הספציפיים שלו. את המפרק מכינים באמצעות תוכנה מיוחדת שמאפשרת את הדיוק המירבי על פי האנטומיה של המטופל ובאופן מושלם לצרכים שלו.

מפרק הירך המלאכותי אם הוא אכן נעשה כמו שצריך והוא מושתל על ידי אנשי המקצוע הנכונים, הרי שהוא בהחלט מסוגל להעניק את הפתרון המלא ואת החזרה לתפקוד בצורה כמעט מושלמת.

האם מפרק ירך מלאכותי עמיד לאורך זמן?

מפרקי הירכיים המלאכותיים אשר בהם עושים שימוש בשנים האחרונות, הם הרבה יותר איכותיים וטובים ביחס לאלו אשר השתילו בעבר. אם עד אז נהוג היה ליצור את המפרקים המלאכותיים באמצעות פלסטיק או פלדה שאלו חומרים שאינם עמידים לשחיקה, הרי שכיום בוחרים בחומרים משופרים כמו סגסוגות שהם על בסיס טיטניום. מדובר בחומר שהוא הרבה יותר מתאים לעצם והוא נאחז בצורה טובה יותר במקום בו הוא מושתל.

כיום עושים שימוש במפרקים מלאכותיים שראש המפרק שלהם עשוי חומר קרמי מיוחד שהוא עמיד לשחיקה. מפרק כזה מסוגל לתת מענה מושלם למטופל שיוכל ליהנות מהתוצאה למשך עשרות שנים. בנוסף המשטח המפרקי של האגן עשוי מפלסטיק עם הרבה קשרים בהצלבה. דבר שמגביר את עמידות המשתל.

כיצד מתבצע הניתוח להחלפת מפרק הירך?

לפני שבכלל ניגשים לניתוח ישנה סדרה ארוכה של בדיקות אותם יהיה עליכם לבצע. הרופא המטפל יפנה אתכם אל הביצוע של הבדיקות הללו כאשר עם התוצאות כולם תצטרכו להגיע אל הרופא ואף לפגוש את המרדים.

הניתוח עצמו האו מאוד ספציפי ומאוד ברור עבור מנתח מומחה וזאת לאחר שהוא בחן היטב את הירכיים של המטופל ואת מפרק הירך והוא יודע בדיוק מהו התליך בניתוח. הכנת המפרק המלאכותי נעשה באופן מדויק בהתאם למצבו של החולה כאשר תוכנת מחשב מיוחדת מדייקת את ההדמיה ואת התוצאה של המפרק בפועל.

מצורף סרטון של מטופלת לאחר ניתוח מוצלח להחלפת הירך:

באילו מצבים מומלץ לעבור ניתוח החלפת ירך?

זה אולי נשמע מושלם ואולי אפילו מעורר תמיהה למה שלא יבצעו את ההליך של החלפת מפרק ירך באמצעות ההשתלת המפרק המלאכותי כטיפול ראשוני וכהצעה אוטומטית לכל מקרה של כאבי ירך. אז זהו שצריך לזכור כי ניתוח הוא ניתוח על כל מה שכרוך בכך. עצם העובדה שמרדימים את החולה שלרוב הוא אדם מבוגר שסובל גם ממחלות רקע שונות, זה לבד עלול להיות בעייתי ומסוכן.

עם זאת, במקרים אשר בהם החולה סובל סבל ממשי והוא לא מסוגל להמשיך בשגרת החיים שלו ולאחר שכבר מוצו כל האפשרויות והטיפולים האפשריים, הרי שניתוח להחלפת מפרק הירך יהיה המוצא האחרון. זהו ניתוח מצויין עם אחוזי שביעות רצון מהגבוהים שקיימים. 

חשוב כמובן לפנות אל איש מקצוע מומחה לתחום וזאת כדי להבטיח כי אכן ההכנה של המפרק המלאכותי, ההכנות לקראת הניתוח וכמובן גם הניתוח עצמו וההתאוששות אחריו יהיו כולם בטוחים ומקצועיים ויובילו לתוצאות הרצויות.

פרופ’ אמיר הרמן
פרופ’ אמיר הרמן

שמי פרופ’ אמיר הרמן ואני אורטופד מומחה. תחום ההתמחות שלי הוא החלפות מפרקים – ברך וירך – וניתוחי שברים מורכבים.
היום אני מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן, רחובות. למדתי רפואה באוניברסיטת תל-אביב, והתמחיתי באורטופדיה בבית החולים תל-השומר ע”ש חיים שיבא. השתלמתי בארצות הברית בתחום ניתוחי שחזור וקיבוע שברים והשתלמתי בקנדה בתחום החלפות מפרקים – ניתוחי החלפת מפרק ברך וניתוחי החלפת מפרק ירך. עם חזרתי לישראל שימשתי כסגן מנהל מחלקת אורטופדיה, הייתי חלק מצוות ההקמה של בית החולים אסותא אשדוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​