שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך: החלמה, בדיקות וחזרה לשגרה

תוכן עניינים:

רבים שעומדים לפני ניתוח החלפת מפרק ירך, דואגים מאוד מעצם המחשבה על הימים של אחרי הניתוח. הם חרדים וחוששים מפני הצפוי להם בתהליך שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך. בדיוק לשם כך אנחנו כאן.
במאמר הבא נלמד מעט על אודות שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך לפי הנושאים הבאים:

כיצד נוצר עומס על מפרק הירך?

אחד המפרקים הגדולים ביותר שיש לנו בגוף זה מפרק הירך. מפרק הירך משרת אותנו נאמנה ועומד בכבוד בכל העומסים שאנחנו מעמיסים עליו. אך עם השנים, הגוף מתעייף, המפרקים שכבר עשו את שלהם מתחילים להישחק ואז מתחיל התהליך של שחיקת הסחוס של המפרק. מדובר בתופעה שקיימת בקרב נשים וגברים כאחד והיא מגבילה בצידה משמעותית מאוד את התפקוד השגרתי והיומיומי.
הדבר משפיע מאוד על איכות החיים בשל הכאבים העזים וההגבלה בתנועה.

פרופ' הרמן מסביר על שחיקת סחוס בירך

כך תטפלו בשחיקת מפרק ירך

אז יש מה לעשות כדי למתן את ההידרדרות ולהרגיע את הכאב כמו טיפול במשככי כאבים, טיפול בזריקות, שינוי אורח החיים על ידי אימוץ דיאטה מתאימה וכן הלאה. עם זאת יש מצבים רבים אשר בהם כל אלו לא באמת יועילו והדבר היחיד שמסייע לפתור את הבעיה זהו ניתוח להחלפת מפרק הירך.
למעשה מדובר בניתוח נפוץ מאוד שאנשים רבים עוברים אותו מידי שנה. זהו ניתוח שמחזיר את אותם האנשים למסלול חיים תקין והגיוני כאשר כך הם יכולים לשוב לשגרת יומם ללא הגבלה וללא כאבים כמעט.

מה כולל שיקום אחרי ניתוח החלפת מפרק ירך?

הניתוח להחלפת מפרק הירך נעשה היום באמצעות שיטות מתקדמות וחדשניות כאשר מדובר בשיטות החוסכות סיבוכים וכאבים ולמעשה תוך מספר שעות לאחר הניתוח כבר יוכל המנותח לקום ולעמוד על רגליו ולהתחיל לבצע את תרגילי השיקום המתאימים.

השיקום לאחר הניתוח מתחיל כמעט מיד לאחר הניתוח.

המטופל ייצא מחדר השחרור שם הוא ישהה לאחר הניתוח ויעבור ישירות אל המחלקה. הוא יקבל נוזלים וכן אנטיביוטיקה מניעתית. הוא יוכל לקבל גם מנות דם בהתאם לצורך.
צינורית מיוחדת תנקז גם את הדם וההפרשות מאזור הניתוח והגפה המנותחת תהיה במנח ישר עם כרית נוזלים שתמוקם באזור העקב.
בימים הראשונים לאחר הניתוח, אל תנסו להיות גיבורים. ניתוח אורתופדי הוא ניתוח גדול והכאבים אחריו עשויים להיות כעט בלתי נסבלים. אין כל סיבה שלא להיעזר בתרופות משככי כאבים כאשר עם כל יום שיחלוף התחושה תיעשה טובה ונוחה יותר.

יכול לעניין אתכם גם: ניתוח החלפת ברך

איך ארגיש לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך?

לאחר הניתוח, אחרי שההשפעה של סמי ההרדמה יפוגו, ייתכן מאוד שהמנותח יחוש בכאבים באזור הניתוח. הוא גם עשוי לסבול מבחילות שנובעות בגלל ההרדמה שעבר בעת הניתוח. ייתכן גם שהחולה יסבול מצריבה באזור הגרון שזה גם כן עשוי לנבוע בעקבות תהליך ההרדמה.

פרופ' אמיר הרמן

זמן החלמה מניתוח החלפת מפרק ירך

שיקום לאחר החלפת מפרק ירך הוא לא שיקום כל כך ארוך ולמעשה כבר ביום הראשון שלאחר הניתוח יכול המטופל להתחיל ללכת וכך להתחיל את התהליך השיקום.
כבר יום לאחר הניתוח המנותח יורד עם עזרה מהמיטה ויכול להתיישב על כיסא באופן עצמאי. לאחר זמן מה כבר יוכל החולה להתחיל לצעוד על רגליו בעזרת הליכון. ישנה משמעות רבה להליכה או לפחות לניסיונות הליכה כבר ביום הראשון לאחר הניתוח היות וזה מה שמשפר בצורה הדרגתית את יכולת ההליכה.
המטרה היא להביא את המנותח ליציבות עד כמה שהדבר אפשרי וזאת כדי שעם השחרור הוא כבר יהיה יציב ממש.

איפה אפשר לעשות שיקום לאחר ניתוח החלפת ירך?

לאחר יום עד יומיים במסגרת אשפוז ישתחרר המנותח לביתו עם הנחיות מפורטות לגבי הליך השיקום. את השיקום, תרגילים לאחר החלפת מפרק ירך, הוא יוכל לבצע בביתו או לחילופין במרכז שיקומי.
לרוב יהיה צורך להגיע לביקורת לאחר כשבועיים מהניתוח על מנת להוציא את התפרים ולבדוק את מצב המפרק.

בדיקה גופנית לאחר ניתוח החלפת ירך

לאחר ניתוח להחלפת מפרק הירך, ייבדק המנותח בסדרה של בדיקות על מנת לוודא כי מצבו תקין וכי הוא יכול להתחיל לתרגל את תרגילי הפיזיותרפיה שיותאמו לו.
הבדיקות כוללות –

  • בדיקת כיפוף
  • קימה מהמיטה
  • צעידה עצמאית בשיווי משקל
  • עליה וירידה במדרגות

כל אלו נועדו על מנת לוודא כי אכן המנותח עבר את ההליך כולו בהצלחה וכי הוא כשיר להתחיל בתרגילי השיקום הנדרשים לצורך החלמתו המלאה.

טיפול תרופתי לאחר ניתוח החלפה של מפרק הירך

כפי שכבר ציינו, שיקום לאחר ניתוח ירך מלווה בכאבים. לכן לאחר הניתוח יוכל המנותח להיעזר במשככי כאבים שיסייעו לו לצלוח את הימים הראשונים בשלום בלי סבל מיותר. מעבר לכך יהיה עליו לקבל תרופה אנטיביוטית בעירוי כדי למנוע סיבוכים. הוא גם יצטרך לקבל זיקות מדללי דם שימנעו הופעת קרישי דם.

תזונה לאחר החלפת מפרק ירך

חשוב שאדם שמשקל גופו הוא מעבר למומלץ, כי יפחית ממשקלו כדי להקל על רמת העומס המוטלת על המפרקים. ברוב המקרים מדובר יהיה בתזונה בריאה יותר שאכן תועיל הן להורדת משקל והן להשלמת התזונה שתהיה איכותית וטובה יותר למען ההחלמה.

פעילות גופנית בהדרגה

חשוב להתחיל מיד בביצוע פעילות גופנית כאשר זה מה שיסייע ויוביל לכך כי הגוף ישוב לעצמו והאדם יוכל לתפקד היטב עם המפרק החדש.

בסרטון פרופ׳ אמיר הרמן מסביר על ניתוח החלפת מפרק ירך

אפוסטרפיה להפחתת עומס על המפרק

אפוסתרפיה היא שיטה בלעדית שנועדה להקל על רמת הכאב לאחר ניתוח להחלפת המפרק אך בד בבד בלי להזניח את השימוש בנפרק המנותח כדי לאפשר לו לחזור לפעילות בצורה סימטרית ובריאה.

החלפת מפרק ירך סיבוכים ותופעות לוואי

חשוב לציין כי כמו כל ניתוח, גם כאן עלולים להיות סיבוכים שונים אך הטכניקות המתקדמות של היום לרוב חוסכות אותן.
שיקום אחרי ניתוח החלפת מפרק ירך שנעשה תחת פיקוח רפואי מקצועי מחזיר את המטופל לשגרת חיים איכותית ובריאה.

ראו גם: כאבים בירך: סימפטומים, דרכי טיפול ומניעה | ניתוח החלפת ירך: כל מה שצריך לדעת

פרופ’ אמיר הרמן
פרופ’ אמיר הרמן

שמי פרופ’ אמיר הרמן ואני אורטופד מומחה. תחום ההתמחות שלי הוא החלפות מפרקים – ברך וירך – וניתוחי שברים מורכבים.
היום אני מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי קפלן, רחובות. למדתי רפואה באוניברסיטת תל-אביב, והתמחיתי באורטופדיה בבית החולים תל-השומר ע”ש חיים שיבא. השתלמתי בארצות הברית בתחום ניתוחי שחזור וקיבוע שברים והשתלמתי בקנדה בתחום החלפות מפרקים – ניתוחי החלפת מפרק ברך וניתוחי החלפת מפרק ירך. עם חזרתי לישראל שימשתי כסגן מנהל מחלקת אורטופדיה, הייתי חלק מצוות ההקמה של בית החולים אסותא אשדוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​